Uważaj na cyberoszustów - nie pomagaj się okraść
10 ZASAD BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE
ZASADA 1 Chroń swoje dane osobowe
Ludzie pokazują zbyt wiele w Internecie. Nie publikuj żadnych swoich danych w sieci (imię, nazwisko, adres, PESEL, nr dowodu osobistego, itp.). Złodzieje bardzo szybko wykorzystają te dane do działań przestępczych.
ZASADA 2 Aktualizuj swój program antywirusowy
Zabezpiecz swoje urządzenia elektroniczne (komputer, tablet, smartfon) programem antywirusowym i regularnie go aktualizuj.
ZASADA 3 Zawsze ustawiaj silne hasła
Większość ludzi stosuje bardzo słabe i krótkie hasła. Tylko nietypowe i długie hasło (nie mniej niż 12 znaków) zapewni bezpieczeństwo. Hasło powinno zawierać oprócz małych i dużych liter także cyfry i znaki specjalne (np.$?&%$#@+* itp). Każde hasło warto zmieniać co trzy miesiące. Tam, gdzie to możliwe – włącz logowanie dwuetapowe. Takie hasło będzie trudne do złamania w rozsądnym dla złodzieja czasie.
ZASADA 4 Nie zapominaj o wylogowaniu się
Zawsze po zakończonej pracy wyloguj się ze swojego konta. Jeśli pozostajesz zalogowany/a dłużej niż potrzebujesz i zostawiasz przy tym sprzęt bez nadzoru, zapraszasz do nadużycia, włamania czy przejęcia konta.
ZASADA 5 Zachowaj ostrożność używając bankowości elektronicznej
Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, jakich wymaga od Ciebie bank, gdy korzystasz z bankowości elektronicznej.
Kupuj tylko w sprawdzonych sklepach internetowych
Płać tylko z własnego komputera lub telefonu.
Nie wchodź na swojego stronę banku z linku w wyszukiwarce, lecz wpisuj adres ręcznie.
Numer konta odbiorcy przelewu zawsze wpisuj ręcznie nie wklejaj ze skopiowanej wiadomości.
Jeśli „bank” pyta Cię o hasła lub inne poufne dane, np. kod PIN do karty płatniczej, to na pewno jest złodziej. Nie podawaj żadnych danych !, rozłącz rozmowę!.
Przy pracy z przelewami zachowuj ostrożność, nie spiesz się i nie rozpraszaj, myśl trzeźwo i racjonalnie.
ZASADA 6 Nigdy nie odwiedzaj podejrzanych stron
Zanim wejdziesz na nieznaną Ci stronę internetową, upewnij się, że jest ona bezpieczna. Wklej adres badanej strony w zakładkę URL na stronie https://www.virustotal.com/gui/home/url
Pamiętaj, że podejrzane strony i linki to źródło wirusów.
ZASADA 7 Uważaj na wiadomości i linki nieznanego pochodzenia
Nigdy nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników z nieznanych źródeł. Najedź myszką na podejrzany link i odczytaj jaka strona jest wyświetlana w dymku. Jeśli masz wątpliwości co do strony, to lepiej nie naciskaj na ten link. Właśnie w załącznikach i linkach są ukryte zagrożenia takie jak wirusy i złośliwe programy.
ZASADA 8 Zawsze twórz kopię zapasową
Jeśli masz cenne dane na komputerze to koniecznie rób kopie bezpieczeństwa cennych danych na zewnętrzny dysk.
ZASADA 9 Uważaj na fake newsy
Pamiętaj, że większość tekstów w internecie jest niskiej jakości i często jest nieprawdziwa. Celem wielu tekstów jest zatrzymanie Ciebie na danej stronie, wyświetlenie reklam oraz wzbudzenie emocji abyś znowu wrócił na tę stronę. Nie daj się wkręcić na niebywałe wiadomości i wciągającą oprawę graficzną.
ZASADA 10 Pamiętaj – nigdy nie jest za późno na edukację
Koniecznie czytaj z uwagą wszystkie komunikaty, jakie otrzymujesz z banku. Dotyczy to zarówno komunikatów bezpieczeństwa jak i szczegółów wysyłanych z twojego konta przelewów.
Więcej informacji www.bankiwpolsce.pl